Dom całoroczny bez pozwolenia na budowę


Pragniesz wybudować swój wymarzony dom jednak nie masz ochoty na formalności? Teraz takie rozwiązanie jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej!

Jednym z marzeń wielu ludzi jest wybudowanie własnego domu. Budynek ten stanowi spokojną przestrzeń, w której można odpocząć od miejskiego zgiełku, spotkać się z całą rodziną oraz odpocząć i oddać się swoim hobby. Jest to miejsce, do którego chcesz wracać po długim dniu pracy. Jednak budowa domu wiąże się z licznymi i długotrwałymi zadaniami, które należy wykonać by ten budynek w ogóle mógł powstać.

Możliwość budowy domu od podstaw

Do postawienia budynku oczywiście konieczna jest działka. Kategorie działek gruntowych, które zazwyczaj jesteśmy w stanie zakupić to: działka rolna, działka siedliskowa, działka leśna oraz działka budowlana. Nie każdą działkę można przeznaczyć pod zabudowę. Oprócz myślenia o terenie odpowiednim pod Twój dom należy również sprawdzić Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), który warunkuje przeznaczenie działki, jej status prawny oraz możliwość budowy domu.
Budowa domu jednak na samej działce się nie kończy. By Twój budynek mógł powstać konieczny jest jego projekt. Obecnie można zakupić gotowe projekty domu bądź zdecydować się na projekty wykonane na zapytanie przez architekta. Po uzyskaniu projektu należy wystąpić o pozwolenie na budowę.

Domy bez pozwolenia budowlanego?

Zgłoszenie takie dalej wymaga prowadzenia dziennika budowy i posiadania kierownika budowy. Jednak w przypadku gdy chcemy zbudować dom jednorodzinny wolnostojący, którego powierzchnia zabudowy nie przekracza 70m2, prace można rozpocząć nie tylko bez pozwolenia na budowę, ale również bez kierownika budowy. Warunkiem dodatkowym jest oświadczenie, że przeznaczeniem budynku są mieszkaniowe potrzeby własne inwestora.

Nadzór budowlany

Prawo budowlane, według najnowszej ustawy, pozwala obecnie na budowę domu w uproszczony sposób, czyli bez pozwolenia na budowę – wystarczy złożenie powiadomienia w postaci zgłoszenia budowy w starostwie lub w urzędzie miejskim na prawie powiatu. Jak podaje prawo budowlane, brak obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę dotyczy „wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane” (Prawo budowlane Art. 29 ust. 1 pkt. 1). Dom bez pozwolenia na budowę jest opcją szybkiego rozpoczęcia robót. W tym przypadku brak odpowiedzi na dokonanie zgłoszenia jest brakiem sprzeciwu wobec naszego planu na budowę.
Taki domek może być tak na prawdę o większej powierzchni niż 70m2. Dopuszczalny jest dom wolnostojący z poddaszem o powierzchni całkowitej do 90m2. 70m2 odnosi się do powierzchni zabudowy, czyli w podstawie domu.

Mam już wszystkie pozwolenia i gotowy plac budowy. Co dalej?

Uzyskanie pozwolenia na budowę bądź złożone zgłoszenie to dopiero początek Twojej drogi do domu. Teraz czeka cię wyszukiwanie odpowiedniej ekipy budowlanej. Ogłoszenia na rynku są liczne, oferta wykonywanych prac jest szeroka. Dużym jednak problemem obecnie jest dostępność ekip budowlanych. Dobrowolne godzenie się na odkładanie postawienia fundamentów pod Twój przyszły dom ze względu na odległą w czasie dostępność specjalistów jest dużą niedogodnością. Nawet jeżeli dane Ci będzie dogadać się już z porządnym zespołem fachowców, dom może być stawiany przez długie miesiące.

Alternatywa dla tradycyjnej budowy

Brak konieczności uzgodnienia z miastem lub starostwem pozwolenia na budowę stwarza dodatkowe możliwości budowlane, szczególnie w przypadku gdy budowany domek nie będzie przekraczał 70m2. Od wieków domy budowane były w niezmienny sposób: wyznaczano miejsce budowy, zwożono na niego niezbędne materiały, a ekipa fachowców zjawiała się by wykonać wszelkie niezbędne prace. Przy obecnej technologii proces ten może zostać odwrócony.

Gotowe domy modułowe całoroczne

Jednym z najnowszych trendów jest budowa domu modułowego. Dom modułowy składa się z gotowych segmentów, które składane są w fabryce producenta. Po wykonaniu modułów, ładowane są one na samochody ciężarowe i przewożone do klientów.

Domki modułowe: kilka różnych kategorii

Domki dostępne na rynku wykonywane są w różnych technologiach. Jako szkielet stosuje się dwa typy materiałów: drewno bądź stal.

Domki drewniane

Zastosowanie drewna gwarantuje szybsze oraz łatwiejsze w obróbce prace, przez co domki powstają w bardzo krótkim czasie. Dużą wadą takiego rozwiązania jest trudność w zachowaniu ich w dobrej kondycji. Domki takie wymagają licznych konserwacji i renowacji na przestrzeni lat.

Domki stalowe

Domki modułowe na konstrukcji stalowej są trudniejsze w wykonaniu, gdyż wymagają umiejętności spawania oraz pracy w twardszym od drewna materiale. Istnieje również ryzyko korozji, jednak odpowiednie zabezpieczenie stali zapobiega temu zjawisku. Konstrukcje takie są lekkie i stabilne, łatwe w przenoszeniu. Domek metalowy może się również składać z modułów wykonanych z kontenerów.

Domki letniskowe

Podziału na domy modułowe można również dokonać ze względu na ich wykorzystanie. Domek wolnostojący może być letniskowy bądź całoroczny. Dom letniskowy najczęściej cechuje się tym, że nie ma możliwości komfortowego zamieszkania w nim zimą ze względu na ocieplenie.

Dom całoroczny

Domek całoroczny od domków letniskowych odróżnia nie tylko grubość ocieplenia ścian, ale i możliwość mieszkania w nim 365 dni w roku. W domkach letniskowych można mieszkać jedynie przez 120 dni w roku.

Dom modułowy i jego zalety

Krótki czas budowy i minimum nakładu pracy

Główną zaletą jaką stwarza domek modułowy jest czas jego budowy i minimum pracy jaką musisz włożyć by powstał. Budując dodatkowo dom bez pozwolenia musisz jedynie zgłosić fakt budowy (jeżeli masz konta zaufane, treści te można wprowadzić online), przejrzeć dostępne domy modułowe i wybrać jeden z nich.
Po wykonaniu minimalnych fundamentów (wyrównanie i utwardzenie podłoża) możesz spokojnie oczekiwać szybkiej wiadomości, że Twój dom całoroczny jest gotowy i jedzie do Ciebie. Nie musisz szukać budowlańców ani nadzorować budowy.

Zmniejszenie kosztów budowy

Skorzystanie z gotowych modułów oraz z produkcji seryjnej pozwala również na zmniejszenie nakładów finansowych podczas wykonywania domków, dzięki czemu domy modułowe są zazwyczaj tańsze od domów budowanych w tradycyjny sposób.

Możliwość przeniesienia i rozbudowy

Dom modułowy umożliwia również łatwą przebudowę. Jeśli chcesz zwiększenia powierzchni swojego domu wystarczy, że usuniesz jedną ze ścian zewnętrznych i dołożysz nowy moduł. Stałe miejsce jego położenia nie jest również wymogiem. Gdy postanowisz przenieść swój dom wystarczy dokonać demontażu i ponownego montażu w nowym położeniu.

Na co zwrócić uwagę w przypadku ofert na domki modułowe

Dom całoroczny wyposażony w wysokiej klasy ocieplenie zapewni zgodność z najnowszymi wymogami budowlanymi przy zachowaniu małej grubości ścian. W przypadku gdy budujemy dom bez pozwolenia do 70m2 grubość ścian wpływa na rzeczywistą wielkość jego wnętrza. Inną istotną kwestią jest dbanie o nie tworzenie mostków cieplnych, które powodowałyby niepotrzebne wychładzanie pomieszczeń.
Jeśli zależy nam na długowieczności budynku oraz małej konieczności konserwacji musimy zwrócić szczególną uwagę na materiały z których został on wykonany. Niektóre materiały, które w momencie zakupu prezentują się wyjątkowo korzystnie, po krótkim czasie użytkowania mogą ulec naturalnej degradacji lub bardzo łatwo się uszkadzać. Dlatego dom wyposażony w trwałe materiały, mimo początkowo wyższej ceny, w perspektywie czasu może okazać się znacznie tańszą alternatywą.
Jeśli chodzi o cenę domków pamiętaj również, że oferty są przedstawiane zazwyczaj jako cena netto. Różne ceny dotyczą również stanu wykończenia budynku (możliwość zakupienia domu w stanie surowym, deweloperskim bądź wykończonego pod klucz) oraz rodzaju użytych materiałów. Dodatkowo w przypadku takich domków konieczne jest doliczenie kosztu transportu do ich miejsca przeznaczenia.
Kolejną istotną sprawą jest radzenie sobie z wilgocią. Sprawdzony sposób wymiany powietrza czy łazienka z hydroizolacją to jedne z podstawowych warunków poprawnie wykonanego domu.

Wybierz Homade houses jako sprawdzonego dostawcę Twojego domu modułowego

Oferta naszych domów modułowych oparta jest na materiałach wysokiej jakości i trwałości. Dbamy o to, byś swój dom uzyskał w jak najkrótszym czasie, przy zachowaniu najwyższych standardów budowlanych.

Nasza firma

Naszym głównym celem jest ułatwienie klientom uzyskania ich wymarzonego domu bez zbędnych nerwów. Przetwarzamy Wasze idee w realne budynki, którymi możecie się cieszyć przez długie lata.
Prosimy zarejestruj swoje zainteresowanie na naszej stronie poprzez formularz, skontaktuj się z nami mailowo bądź zadzwoń, a jeden z naszych konsultantów pomoże Ci dobrać idealny dom dla całej Twojej rodziny.